Our partners
14-06-2010
 

SIMCom ohlásil ukončenie výroby mimoriadne úspešných GSM/GPRS modulov SIM 300, ktorú nahradí výkonejšia rada modulov SIM 900 ...

more
06-08-2009

 

Priemyselné kufríky Hofbauer nie sú len prepravné obaly pre tovar. Sú to praktické produkty, ktoré v sebe zahrňajú dokonalú  ...

more
26-06-2008

Trápi Vás teplota stabilizátorov 78xx? AIMTEC uviedol na trh novú radu DC/DC  meničov, ktorými môžete nahradiť lineárne regulátory ...

more
07-02-2008

Ako vybrať vhodnú indukčnosť? Würth Elektronik ponúka praktické rady pri výbere výkonových indukčností pre DC/DC prevodníky ...

more

Distributor of Electronic Components


2010-05-25 14:49:31
Ochrana súčiastok

 

Väčšina elektrických a elektronických zariadení potrebuje chrániť svoje obvody pred vonkajšími a vnútornými vplyvmi ako sú elektrostatický výboj, skrat, blesky, zapínanie a vypínanie induktívnej záťaže, prechodové javy atď. V mnohých prípadoch musia byť vybavené ochrannými prvkami, aby vôbec vyhoveli bezpečnostným normám a  mohli sa predávať a používať. Littelfuse, na základe 80-ročných skúseností ponúka komplexný sortiment ochranných komponentov, ktoré eliminujú všetky nepriaznivé vplyvy, ktoré by mohli zapríčiniť ohrozenie obsluhy alebo znefunkčnenie zariadenia.

Poznáme dva typy krátkodobých elektrických zdrojov, ktoré poškodzujú elektronické zariadenia: Prepätie a Nadprúd

Spoločnosť Littelfuse vyvinula celosvetovo najkomplexnejšie portfólio ochranných produktov ktoré sú rozdelené do ôsmich technológií.

 

1 > GDT - bleskoistky

GDT (Gas Dischange Tube) je súčiastka, ktorá pozostáva z dvoch elektród oddelených štrbinou uzatvorených v keramickom puzdre, ktoré je naplnené inertným plynom. Tieto súčiastky sú tiež označované ako plazmová blestkoistka alebo prepäťová poistka.

 

2 > SIDACtor - ochranný tyristor

SIDACtor (Silicone Alternating Current) sú kremíkové súčiastky s Crowbar charakteristikou, ktoré sa zapínajú napätím a vypínajú, keď prúd poklesne pod stanovenú hodnotu. SIDSCtor chránia telekomunikačné a dátové zariadenia pred prepäťovými špičkami.

 

 

3 > TVS  - transil 

TVS (Transient Voltage Suppressor) sú označované ochranné diódy, ktoré sú schopné eliminovať krátkodobé prepäťové špičky, ktoré vznikajú pri prechodových javoch. Vyznačujú sa schopnosťou pohltiť značných výkon 400W - 30kW a  širokým rozsahom obmedzujúcich napätí.

 

4 > MOV - varistor

MOV (Metal Oxid Varistor) sú vlastne variabilné rezistory, ktoré znížia svoju impedanciu, keď napätie na svorkách varistora presiahne stanovenú hodnotu, tým sa časť prúdu zvedie a obmedzí svorkové napätie na bezpečnú úroveň. Varistory sú schopné zvládnuť vysoké prúdové nárazy. Energia špičiek je absorbovaná samotným varistorom.

 

5 > PPTC - resetovateľné poistky

PPTC (Polymer Positive Temperature Coefficient) je nadprúdová ochranná súčiastka, ktorá sa umiestňuje v sérii s obvodom, ktorý má byť chránený. Časť prúdu, ktorá prevýši stanovenú hodnotu ihneď  spôsobí zvýšenie jeho odporu a tak zníži prúd v  obvode. Keď sú nadprúdové podmienky odstránené, odpor sa vráti na nízku úroveň. PTTC sú vhodné pre neprístupné umiestnenie pretože sa dokážu resetovať bez vonkajšieho zásahu.

 

6 > FUSE - tradičné poistky

Tradičná poistka jednorazová ochranná súčiastka. Prúd, ktorý prevýši nominálnu hodnotu poistky roztaví poistkové vlákno a tým natrvalo zastaví pretekanie prúdu.
Poistky zabraňujú vážnym situáciám ako sú oheň a poranenia osôb, ktoré môžu byť spôsobené nadprúdom.

   7 > TVS Diode Array - transilové polia 

Tieto komponenty obsahujú viacero TVS diód v jednom puzdre. Tieto ochranné prvky sú prispôsobené aplikáciám ako sú rôzne paralelné kanály a unifikované zbernice. Ich výhodou je, že redukujú miesto na doske plošného spoja, ale najmä ich zvýšená absorpčná schopnosť, ak ju porovnávame so sólo súčiastkou. 

 

8 > PulseGuard EDS Suppressor 

PulseGuard súčiastky poskytujú ochranu pred elektrostatickým výbojom. Tieto komponenty zabezpečujú frekvenčnú integritu signálov. Ich ultranízka kapacita nedeformuje vysokorýchlostné dáta a vysokofrekvenčné signály. PulseGuard ochrana je vhodná pre zbernice USB 2.0, IEEE1394, HDMI a DVI.

Next News